Ponožky na Mars! Raketový start českého retro sci-fi

TISKOVÁ ZPRÁVA / 21. května 2018

Na vznik knížky Tam nahoře ovce nejsou Edy Vlasáka vybrali čtenáři hned v prvním týdnu crowdfundingové sbírky na portálu HitHit.com více než dvě třetiny potřebných prostředků. „Retro sci-fi“ o Čechovi letícím na Mars je pilotním projektem vznikajícího komunitního nakladatelství Crowdpress, kde mají knížky vydávat sami čtenáři.

Novelu o postarším Čechovi Lukášovi, který veze prvním kolonistům Marsu vlněné ponožky, se chystají v červenci vydat autorovi synové. Nezůstanou však u ní. Nakladatelství CrowdPress mottem „knížky vydané čtenáři“ slibuje čtenářům možnost rozhodnout o osudu literárních novinek už v předprodeji a dostat se na jejich stránky jako spolunakladatelé.

Sbírka na HitHit.com odstartovala minulou neděli na veletrhu Svět knihy a potrvá do 27.6. 2018, už první den ale dosáhla 36% částky potřebné k vydání a po týdnu sbírky je již na dvou třetinách.

„Komunitní nakladatelství jsem plánoval už přes dva roky a nebýt toho, že taťka po sobotních ránech v tajnosti dal dohromady tenhle krásný příběh, čekalo by na svou chvíli možná ještě dalších pár let“, líčí překvapení autorův syn Jakub Jelínek.

Knížka, jejíž pohled na budoucnost přirovnal kritik Richard Erml ve své recenzi k „ikonické Marťanské kronice Raye Bradburyho“, zaujme nejen příznivce žánru sci-fi. Autor jako pamětník komunistického režimu v tehdejším Československu nenásilně a s životním nadhledem propojil dějovou linii knížky odehrávající se v marsijské komunitě se vzpomínkami na totalitní minulost. Nejen díky tomu příběh probouzí otázky o naději jak člověka, tak celého lidstva začít jednou zase nanovo.

Obálku a ilustrace, které knížku provází, vytvořil příběhu na míru metodou digitální malby výtvarník Jakub Řídký.