Půlrok s rozepsanými knížkami

Ozýváme se po dlouhé odmlce na našem / Vašem blogu s novinkami, co se za poslední rok odehrálo kolem CrowdPressu. Většinou se bilancuje na konci roku, nicméně s nastávající situací asi všichni doufáme, že rok „dvou dvacítek“ už bude za námi, tak třeba nám to rychleji uteče… Co se tedy v CP odehrálo, odehrává a odehrávat bude?

První novinkou je, že se částečně změnilo obsazení CrowdPressu. Přibyl jsem já. A kdo jsem já? Jsem Vladimír a do projektu jsem se zapojil, protože mě zaujaly ideje CP:

  • vydávat knihy za pomoci čtenářů, a tím jim dávat prostor ovlivňovat, jaká kniha vyjde. Já osobně v tom vidím i jakousi edukaci angažovanosti a také možnost povýšit čtenáře do role hybatelů literárním trhem
  • autoři mají možnost vydávat knihy netradiční formou (myšleno mimo klasická nakladatelství), být v užším kontaktu s čtenáři a mít také sami pro sebe určitý druh feedbacku po stránce kvality.

S Fankym se známe asi 2 roky, vlastně z doby, kdy pracoval na vydání Tam nahoře ovce nejsou. Projekt mě již v té době zaujal, ale nenapadlo by mě, že bych se na něm jednou mohl podílet. S postupem času jsem však k tomu dozrál – chtěl jsem se zaměřit na něco jiného, než doposud a vytvářet něco uměleckého. A jelikož neumím kreslit, ve výsledku ani psát a jako hudebníka by mě nejspíš brzo ukamenovali, nezbývalo mi nic jiného, než se spolupodílet na vydávání knih. První kolo námluv s CrowdPressem však dopadlo neúspěšně. Fanky se k projektu nechtěl vrátit do té doby, než bude mít přišité všechny knoflíky na džínech….

K myšlence CrowdPressu jsme se vrátili začátkem roku. Knoflíky byly na svém místě, takže jsme do toho mohli nastoupit s plným elánem, to jsme však nevěděli, co nás tento rok ještě čeká….

Stejně jako všechny, i nás zasáhla koronavirová krize. Měli jsme v plánu uskutečnit tzv. BookLeaky – večery autorského čtení, kde by jednotliví autoři představovali svá rozepsaná díla, která chtějí vydat pomocí crowdfundingu, čtenářům. Avšak tři hodiny před začátkem akce jsme ji museli zrušit, kvůli opatřením vlády. Celý koncept jsme museli z minuty na minutu překopat a přesunout ho do virtuálního prostoru s otazníkem nad hlavou na jak dlouho. BookLeaky se konaly pomocí live streamu, kdy autoři vysílali ze svých příbytků, s uvolňováním opatření jsme již mohli alespoň vysílat s nimi z mnohem příjemnějších prostředí, než jsou čtyři zdi pokoje.

Po uvolnění opatření jsme v červnu v pražské Klubovně uspořádali fyzický BookLeak, a to za poměrně velké účasti, která nás dostatečně nakopla. To byla dostatečná motivace vymýšlet, co dál.

Prázdniny byly ve znamení malých festivalů, tudíž i my jsme vyrazili na tři z nich: Meziprostor, Stone Smoker Festival a festival Boskovice, kde jsme vystavovali kapitoly z rozepsaných knížek a sbírali zpětnou vazbu od účastníků. Měli jsme jich poměrně dost, takže se nám pomalu ale jistě rýsuje, jaká kniha bude vydána v příštím roce v květnu… Bohužel i tento podzim se dost festivalů zrušilo, ale to nám nemůže zkazit naše nadšení, jak to vše, co jsme vymysleli doposud vyšlo a že to mělo poměrnou odezvu…

Jak to nyní s CrowdPressem vypadá?

Momentálně máme 10 děl, na které sbíráme podporu. Všechny si mohou čtenáři prolistovat na stránkách CrowdPress.cz. Jakmile bude situace příznivější, chystáme ukázky vystavit do veřejného prostoru. Začátkem roku jeden z projektů poputuje do další části, a to do sbírání finanční podpory, a v květnu příštího roku přistane podporovatelům kniha v poštovních schránkách.

Pokud jste ve čtení tohoto postu došli až sem a máte nějaké dotazy či nápady, anebo byste se chtěli zapojit do projektu (ať už jako autor nebo jinou formou), pište na crowdpress@crowdpress.cz.


Dej vzniknout knížce

Díky Tvému názoru vybereme další knížku, kterou na jaře 2021 společně vydáme.

zaujala
tu
chci
podpořím
i více

Minulé noci je soubor krátkých povídek, které začínají slovy Minulé noci. Je to pocta Williamu Saroyanovi, nocím na zemi a lidem, kteří jimi procházejí mezi dny. Jedná se o odlišné příběhy různých vypravěček a vypravěčů, příběhy různých končin, konců, emocí a stavů.

První ochutnávka Druhá ochutnávka Více o knížce

Noemi, též známá jako Elektra730, píše od deseti let. Zabývala se povídkami a skládáním písní a textů, ale básnění nakonec zvítězilo. Na hudebním gymnáziu byla pozvána k poezii četbou Préverta, Appolinaira, Seiferta, Jáchyma a Filipa Topola, Pavla Zajíčka… Slyšet číst jste ji mohli hlavně v čítárně Black Book

Sbírka Náhorní Karabach obsahuje texty z let 2018-2019.
Její poezie je inspirovaná Prahou, přáteli, nadějí, láskou a dospíváním skrze chyby.

První ochutnávka Více o knížce

Příběh o hrobníkovi, který měl vždycky dost odvahy rozhodovat o smrti druhých. Když měl hrobník rozhodnout o životě druhých, nedokázal to. Musela přijít Alice. Odehrává se v Osipu, což je město někde ve východní Evropě, v Bianku, což je také město někde ve východní Evropě, a ve vlaku, který obě města spojuje.

První ochutnávka Druhá ochutnávka Více o knížce

„Na počátku bylo slovo. Teď už jen zbylo zjistit, co všechno toto slovo může znamenat, co na něj lze navěsit. A jde toho hodně. O čem má člověk psát? Ideálně o tom, co dobře zná a co má rád (anebo nemá). Já se znám výhradně s divnými lidmi, rád chodím do hospod a na muziku. Naopak cirkusy nesnáším už od mala. Od toho všeho v Hovnotřeších něco najdete. Lze však najít mnohem, mnohem víc. Vzhledem k tomu, že od vzniku této práce uběhla více než dekáda, zůstávají některé motivy těžko zařaditelné i pro mě jako autora. Tím se dostávám téměř na roveň čtenářům a mohu tak sám sebe překvapovat vlastním vyprávěním.“

První ochutnávka Více o knížce

Je malá, ale je toho v ní víc než leckde jinde. Obrázky. A vejde se akorát do kapsy. Ačkoli snad místy postrádá děj, romantického mladého muže tam napínavě a nečekaně spolknou studené cizí končiny, je mu najednou hrozná kosa, po letech už tolik ne, a tak to jde, jde to. No a pak se vrací zpět, holky, pívo, knedlíky, tyvole nazdár, jenže ouha, zatím uteklo tisíc let a děd Mráz a jeho hordy útočí… jak to asi dopadne?

První ochutnávka Druhá ochutnávka Více o knížce

Společnost závěru 20. století překlenula existenciální krizi vynálezem, o němž nikdo neví, jak funguje.
Robin Kašperský je mezinárodní společností vyslán, aby vypátral příčiny nehody, jež, zdá se, zůstávají pro smrtelníky neuchopitelné. Vypořádává se nejen s náročným úkolem, který jej zavede do promočených Benátek i vídeňského pajzlu, ale také s vlastní minulostí a Hugem – vrátným s originální intonací, který s vyšetřováním pomáhá – nebo snad ne? A kdo jsou ti kolem nás? Co zůstává, je pouhá nepravděpodobnost.

První ochutnávka Druhá ochutnávka Více o knížce

Píše se rok přibližně 40 000, nebesa křižují radikálně relativistické Neckerovy krychle. Většinu materiálu planety Země se podařilo uspat, přichází věk svobody.

Ale to není důležité.

Uprostřed světa stojí hrad. Z toho hradu vede pět stejných cest na pět stejných světových stran. Na koncích těch stejných cest stojí pět naprosto identických měst. Na hradě bydlí král a jeho pět naprosto identických synů. Tito identičtí princové se vydávají v tentýž okamžik na zkušenou, každý do jednoho z pěti identických měst. Každý z identických bratrů má za úkol ve svém identickém městě unikátním způsobem naprosto spektakulárně selhat.

První ochutnávka Více o knížce

Kniha se zamýšlí nad fenoménem života na Zemi, popisuje a rozebírá podmínky a předpoklady, které musely být splněny, aby se na Zemi mohl vyvinout život tak, jak jej známe. Zabývá se vznikem a vývojem vesmíru, sluneční soustavy, Země a života a fenoménem vědomí. Kardiolog Jan Beneš se rozhodl nastudovat, jak nepravděpodobný život je, a z jeho pátrání se brzy zrodila knížka.

První ochutnávka Více o knížce

aleko v moři je řada ostrůvků a každý je malým světem – odráží osobnost zvířátka, které na něm žije. Želvin domeček je krásně uspořádaný a plný voňavých koláčů, na medvědově ostrově najdeme vysoký maják, ze kterého dohlédne až za obzor moře. Během dobrodružství, které zažívají, občas rozdíly vyplynou na povrch: Želva nedokáže pochopit, proč si Tučňák nemůže svůj ostrůvek trochu víc uklidit, pejsek zase, proč se Kočička tolik bojí vody, a Myš… tu nechápe snad nikdo. Nakonec se jim ale vždy podaří drobné neshody překonat. Ostrůvky v sobě nezapřou původ v dětské imaginaci: dětským čtenářům ponechávají prostor vybrat si svého hrdinu a vlastní představivostí jeho ostrůvek i příběh dotvářet.

První ochutnávka Více o knížce

Metalové město je první ucelený výběr poezie Karla Brauna. Uzavírá jím celou dekádu své literární tvorby. Texty jsou to především lyrické s prvky surrealismu. Autor se snaží čtenáře alespoň na okamžik zavést do svého pokřiveného světa. Ten se totiž vyznačuje podivnou směsí erotiky, násilí, ironie a především rezignace na jakoukoli víru v transcendenci. Vítejte ve světě, kde je vše dovoleno, ale platí se věčným zatracením.

První ochutnávka Více o knížceTvůj e-mail:

Na něj Ti dáme vědět, vypukne-li sbírka na Tebou vybrané knížky. Děkujeme ♥